زن آخوند می‌شوی؟

بین دخترهای مذهبی اغلب این بحث پیش می‌آید که «حاضری زن یه آخوند بشی؟»

جواب‌ها متفاوت‌اند. بعضی‌ها با وجود مذهبی بودنشان، تا اسم «آخوند» می‌آید، انگار برق گرفته باشدشان می‌گویند: «نع»! بعضی‌های دیگر صراحتا می‌گویند: «بعله». اما یک تعدادی هم جواب منطقی‌تر «بستگی داره» می‌دهند. بستگی به خود طرف دارد. به روحیات و خلقیاتش. مثل هر خواستگار دیگر که باید در موردش صحبت بشود و شرایطش بررسی شود.

اما اغلب آن‌هایی که جوابشان «نع» هست، مشکل‌شان نفس روحانیت نیست؛ لباس آخوندی است. آن هم نه مشکل خودشان، مشکل جامعه با این لباس. خب سخت است آدم همسر کسی بشود که به خاطر طرز تلقی مردم از لباسش، نتواند راحت توی جامعه حضور داشته باشد. یک عده توهین می‌کنند، یک عده هم آن‌قدر این لباس را افراطی مقدس می‌دانند که به قول دوستان حتی ساندویچ خوردن یک آخوند را هم در یک غذاخوری تقبیح می‌کنند.

این خیلی محدودیت می‌آورد. نمی‌خواهم به این بپردازم که بعضی از این محدودیت‌ها فی نفسه خوب، و بلکه لازم است. اما اینجا منظورم محدودیت در مسائل مباح و بی‌اشکال است که بعضی‌ها حساسیت بیخودی نسبت بهش دارند. محدودیت‌هایی که نمی‌گذارد آدم‌ها آن‌طور که دوست دارند تصمیم بگیرند و زندگی کنند.

بی‌تعارف بگویم، یک عده‌ی زیادی هم به خاطر مسائل اقتصادی، آن «نع» محکم را می‌گویند. خیلی از طلبه‌ها به خاطر شرایط تحصیل، وضع اقتصادی خوبی ندارند؛ یعنی حجم زیاد درس‌ها اجازه‌ی انجام کارهای درآمدزای آنچنانی به‌شان نمی‌دهد.

البته در این مورد طلبه‌ها دو دسته می‌شوند، آن‌هایی که سطوح را حضوری می‌گذرانند و آن‌هایی که غیرحضوری ادامه می‌دهند. دسته‌ی دوم طبعا زمان بیشتری دارند برای اینکه شغلی دست و پا کنند و فکری به حال درآمدشان کنند. شاید در مورد پایه‌های تحصیلی طلبه‌ها هم بعدا چیزهایی بنویسم.

ولی حالا مگر طلبه‌ها درآمدشان چقدر است که خیلی از خانواده‌ها راضی نمی‌شوند دختر به طلبه بدهند؟ اصلا طلبه مگر درآمد دارد؟ از کجا؟

به طلاب سهی از خمسی که به مراجع داده می‌شود، تعلق می‌گیرد. اگر کسی با دروس حوزه آشنایی داشته باشد، می‌داند که انصافا دروسش، دروس مشکلی است. اگر بخواهی خوب درس بخوانی، خیلی باید وقت بگذاری. فکر کنم اهمیت نهاد روحانیت در جامعه آن‌قدر روشن باشد که نیاز نباشد به بحث روی این بپردازیم که چرا به طلبه‌ها چیزی از خمس تعلق می‌گیرد و مثلا به دانشجوها تعلق نمی‌گیرد.

حالا مگر روی‌هم‌رفته به طلبه‌ها چقدر می‌دهند؟ حدودا ماهیانه از ۱۱۰ هزار تومان تا ۲۳۰ هزار تومان؛ بستگی به پایه‌ی تحصیلی‌شان دارد. تازه برای متأهل‌هایشان! دیگر خودتان حساب کنید ببینید ماهی ۲۰۰ تومان به کجای زندگی می‌رسد؟!

اما… با همه‌ی این سختی‌ها، خیلی‌ها دارند با طلبه‌ها زندگی می‌کنند و از زندگی‌شان هم راضی هستند. این حرف را همین‌طوری نمی‌گویم. نمونه‌هایش را دیده‌ام.

 

/ 9 نظر / 3 بازدید
مریم

من زن روحانی هستم. فرقه بین آخوند و روحانی …مثل همه اقشار دیگه جامعه …همه شون مثل هم نیستن…روحانی کسیه که روحانیت بر زندگیش حاکمه نه مادیات و شهرت و حزب گرایی و شغل دولتی که باعث میشه بله قربان گوی دیگران باشی هرچند کارشون غلط باشه… بله مشکل اقتصادی هست…جدی هم هست ….خدا رحمت کنه پدر همسرمو که تا حالا با ارث او زندگیمون پرخیده…. خیلی جاها نمیشه رفت… اینجا وضع بدتره…یعنی روحانی حتی نمی تونه سوار تاکسی بشه!!! و اگر سوار موتورسیکلت بشه…وای….. ولی مهم اینه که برات اهمیت نداشته باشه که لب دریا بری یا نه…تازه تابستون اینجا لب دریا اروپاییه برای خودش….برای شخص من مهم نیست…باید یاد بگیری که به حرف مردم اهمیت ندی و این خیلی سخته…هم برای خودت هم برای خانواده ات…نمی دونین متلکها و اظهار نظرهای زنها با دل مادرتون چیکار می کنه…همه پدر و مادرها دلشون میخواد دخترشون راحت زندگی کنه و این پول می خواد…زندگی کردن با آرامش برای من مهمتر از زندگی فقط با آسایشه ..باید با خودت کنار بیای…تکلیفتو روشن کنی…چی می خوای از زندگی…چی می خوای از زندگی مشترک با روحانی…اگه دنبال پولی…اصلا بهش فکر هم نکن…اگه دنبال مد و پز دادن جلوی مردمی…اصلا…

اندیشه

بحث جالب و بدیعی بود در نوع خود!

قلی

حواستون باشه ها، اخیراً بعضیا به بهانه ساندویچ خوری توی اغتشاشات می رن!

مهدی

مگه به دانشجوها پول بیشتری میدن؟ تازه این آخوندا بعد ار تحصیل دغدغه کار ندارن

محمد

"تازه این آخوندا بعد ار تحصیل دغدغه کار ندارن" اتفاقاً بیشتر آخوندها بعد از فارغ‌التحصیلی مشکل مالی پیدا می‌کنند چون دیگر شهریه نمی‌گیرند و درصد خیلی کمی هم می‌توانند از سهم امام استفاده کنند. بیشتر آخوندهایی که من بین اقوام می‌شناسم زندگی مرفهی ندارند. من خودم دانشجو هستم و فکر می‌کنم که کار پیدا کردن برای من راحت‌تر از یک طلبه باشد چون مردم حاضر نیستند بابت کار معنوی پول بدهند مگر این که نفع مادی برایشان داشته باشد (مثلاً تخصص منِ فارغ‌التحصیل دانشگاه به دردشان بخورد).

محمد

به حمید: "تازه بعد از فارغالتحصیلی که باب بهشت برویشان باز میشود. از رانتهای ولایت فقیه گرفته تا .... نیازی هم به زن گرفتن در دوران دانشجویی ندارندو چون بعدا هر تعداد که بخواهند مهیا است" شما ظاهراً تحت تأثیر منابع دست چندم مثل شایعات، سایت بالاترین و مشابه آن‌ها هستید. انصافاً خودتان چند تا آخوند را واقعاً از نزدیک می‌شناسید؟ (انصافاً) "باب بهشت"؟؟ "رانت‌های ولایت فقیه"؟!! "هر تعداد که بخواهند"؟؟!! واقعاً فکر می‌کنم که بعضی‌ها "اطلاعات"شان را از کجا می‌آورند.

حمید

چیه تحمل حرف حق رو ندارین که نظر رو حذف میکنین. به هر حال منم یه چند تایی آخوند خداشناس میشناسم که بدلیل عدم چاپلوسی مقام پدرسوخته رهبری از مال دنیا که هیچ ندارند هیچ، حتی از امامت مسجد کوچک محل هم حذف شدند.... لعنت به دورویان متزور که باعث شده اند چهره اسلام اینقدر زشت شود....

سربازخامنه ای

سلام پاک کن این نظر حمید رو هر چه سریع تر. میخواد هرچی بگه بگه اون اهمق اگه حرفشو ثابت کرد میتونه ور ور کنه. حالا پاک کن هر وقت ثابت کرد دوباره بذار.

ریحانه

سلام وبلاگ خوبی دارید خوشحالم میکنید به وبلاگم سری بزنیدwww.2khtaraneei.blogfa.com